|
ŽENŠEN jak ho možná neznáte.
Nejdůležitějším faktorem pro určení kvality ženšenu je jeho stáří. Pro výrobu zásadně používáme kořeny starší šesti let, které obsahují maximum jeho účinných látek, takzvaných ginsenosidů.
Z chemického hlediska jsou všechny ginsenosidy vysoce příbuzné a jejich základem je steroidní kostra. Ta ginsenosidům možňuje harmonizovat funkci pohlavních hormonů (testosteron, progesteron, androsteron) a mineralokortikoidů (kortizol, aldosteron, deoxykortikosteron). Kromě okamžitých účinků tak ženšen mění i genovou expresi, v těle se postupně začnou vytvářet bílkoviny jiného druhu a v jiném množství než původně, až dojde k přechodu organismu na jiný režim fungování. Prakticky to znamená, že na některé účinky si musíme počkat několik hodin nebo i dnů (podle toho, o který účinek nám jde, u anabolických účinků to můžou být i měsíce) a některé účinky budou přetrvávat dny i týdny po vysazení ženšenu, dlouho poté, co už jsou všechny ginsenosidy z organismu vyplaveny.
Účinek na receptory steroidních hormonů je přitom podstatně mírnější, než je tomu u náhražkových steroidů, které se někdy užívají jako léky a anabolika. Cukerné zbytky na steroidní kostře ginsenosidů způsobují, že ginsenosidy zasahují jen do omezených částí hormonální signalizace a jenom ji jemně upravují. U ženšenu tedy nedochází k nežádoucím účinkům, s jakými se setkáváme u běžných anabolik a jiných steroidních přípravků.
Ženšen zvyšuje činnost mozku a udržuje psychickou stabilitu – a to selektivní kontrolou mozkových mechanismů, stimulace a uklidnění. Působí proti stresu, a to tak, že chrání organismus před vyčerpáním a selháním adaptačních mechanismů. Ženšen podporuje bdělost, avšak nepůsobí jako stimulující látky typu kofeinu nebo amfetaminů. Na rozdíl od těchto látek nezpůsobuje excitaci – vzrušivost (nervozitu) a nenarušuje spánek. Naopak je využíván v mnoha léčivech sloužících pro zlepšení kvality spánku. |